16 08 2010

Anadolunun kayıp şarkıları

Nezih Ünen’in yedi yıldır yapımı süren “Anadolu'nun Kayıp Şarkıları” filminin soundtrack CD’si film vizyona girmeden önce Kalan Müzik etiketiyle müzik marketlerde. “Yüzyıllık sessizlik sona eriyor!..” sloganıyla 12 Mart’ta gösterime girecek olan film çeşitli festivallerde izleyenlerin dilinden düşmüyor…
Film gibi albümün temel özelliği Anadolu'nun ücra noktalarında provasız ve canlı kaydedilen otantik ses ve görüntülerin evrensel sound’larla düzenlenmiş olması. Anadolu’nun farklı kültürlerinden insanlar kaybolmuş şarkı sözlerilarını özgün haliyle söylerken Nezih Ünen ve arkadaşları onlara albümde eşlik ediyor..


Bu performansı aynı şekilde sahneye de taşıyan Nezih Ünen “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları”nın gösteriminin yapıldığı Selanik Cannes ve Berlin’de de büyük ilgi gören konserler vermişti. Projenin yaratıcısı olan müzisyen Nezih Ünen filmin de yönetmeni. Konserlerde projenin müzik direktörlüğünü üstlenen Serhat Ersöz ile birlikte sahnede yer alırken grubun diğer üyeleri de nefesli çalgılarda Emre Sınanmış vokalde Devrim Kaya davulda Utku Ünal gitarda Tuncer Tunceli vurmalılarda Cengiz Ercümer ve bas gitarda Caner Üstündağ yer alıyor. Konserlerde Anadolu’nun kaybolmuş şarkı sözleriları özgün haliyle ekrandan söylenirken Nezih Ünen ve arkadaşları canlı olarak onlara eşlik ediyor.


01- Döne'm Zülüflerin Deste Deste
02- Eşrefoğlu Al Haberi
03- Geçti Gönül Baharımız
04- Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri
05- Baba Bugün Dağlar Yeşil Boyandı
06- Kewe Narine / Rebene (Nazlı Keklik / Yazıktır)
07- Beyköylü Ali Bey
08- Pamuk Tarla
09- Gam-ı Aşkınla (Aşkının Üzüntüsünden)
10- Köprü Ortasında
11- Kırtıl Semahı
12- Dulabe (Tezgahım)
13- Sema
14- Kartalların Dansı
15- Derenin Kenarına Yattım
16- Delale Mi Way (Sevdiğim Benim)
 
"taşra hep hazırdır aşka..."

0
0
0
Yorum Yaz