04 04 2011

Balon balığı

 

Antalya Side  Mercan ararken balon balığı tarlasına düştük:DD 

Takım: Tetraodontiformes

Familya: Tetraodontidae

Bilimsel adı: Lagocephalus sceleratus

Erişebileceği boy: 110cm

Erişebileceği ağırlık: 7kg

Üreme dönemi: Bahar ayları sonu

 

Sırtı koyu renkli olup, siyah, kahverengi, üzerinde siyah veya koyu yeşil renkli noktalar bulunmaktadır. Karın kısmı beyazdır. Yanlarda iki gümüş şerit bulunan bu balık, ismini de bu şeritlerden alır. Denizde karşılaşılmaları durumunda zararsız olan bu balıkların yenmeleri durumunda oldukça zehirli oldukları bilinmektedir. Eti tetrodotoksin (TTX) ihtiva ettiğinden kas felci yaparak nefes darlığı yaratabilmekte, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenme yaratabilmektedir. Denizde yüzerken veya ellenmesi durumunda herhangi bir tehlike arz etmezler.Bunun yanında, Kanadalı bilim adamları, balon balığından elde edilen ve siyanürden daha etkili olan bir maddeden, kanser hastalarının ağrılarını dindirmek ve uyuşturucu bağımlılarını bu alışkanlıktan kurtarmak amacıyla yararlanmayı planlıyorlar. 

Bu balığın yenilmemesi öneriliyor ama yine de yenilecekse, derisinin yüzülmesi, iç organlarının patlatılmadan dikkatlice çıkarılması gerekmektedir. Japonya’da bu balıktan yapılan fugu adı verilen yemek, diplomalı aşçılar tarafından hazırlanmaktadır. Diploma bir sınav sonrası veriliyor. Sınavda aşçı bu yemeği hazırlayıp yiyor ve ölmüyorsa diplomayı hak ediyor. 

Mısır’ın Beşinci Hanedan Krallarının mezarlarında balon balığı resmi bulunuyormuş; o dönemde bu balıktan çok sayıda ölen mi oldu acaba? Bunun kesinlikle bir anlamı olmalı.

0
0
0
Yorum Yaz