26 10 2009

domuz gribine karşı alınacak önlemler

DOMUZ GRİBİNDE BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

Belirtisi öksürük ishal, kusma

* Domuz gribini mevsimsel gripten nasıl ayırt edebiliriz?

Yeditepe Üniversitesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülden Yılmaz’a göre mevsimsel griple domuz gribini ayırmak tıbbi testler ve tetkikler olmadan imkansız. Yüksek ateş (koltuk altından ölçülen 38 C derece ve üzeri), öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, titreme, halsizlik, nadiren kusma ve ishal. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açıkladığı senaryo ve simülasyonu hazırlayan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Akın’a göre domuz gribinin mevsimsel gribe kıyasla ayırt edici özellikleri şunlar: Mevsimsel griplerde görülen 37.5 üzeri ateş eğer iki gün boyunca yapılan müdahaleye rağmen düşürülemiyorsa, solunum sıkıntısı gün geçtikçe büyüyorsa, hastalığın başlangıcından sonraki iki günde hasta yataktan çıkamayacak kadar halsizse ve hastada büyük yeme içme sorunları varsa.

‘Ellerinizi mutlaka sabunla yıkayın’

* Gribe karşı önlemler

Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sibel Kalaca’ya göre H1N1 hastalığı için özel bir temizlik maddesi yok. Ellerin sabunla yıkanması son derece yeterli bir önlem. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Haluk Vahaboğlu ise H1N1’e karşı geliştirilen aşılar hakkında ölümcül riski ortadan kaldıran bir veri olmadığını belirtip “Doğal besinler ve dinlenme çok önemli” şeklinde konuşuyor.


Domuz gribine karşı kişisel tedbir alın

Hastaların durumlarına göre tedavi ihtiyaçları belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Hangi hastaya ne tedavi yapılması gerektiğine konunun uzmanı hekimler karar vermektedirler. Tedavide, virüse karşı etkili 1-2 ilaç kullanılmaktadır. SU VE SABUNA DOKUNUN
Domuz gribinden korunmanın en etkin ve güvenli yolu kuşkusuz bu hastalığın aşısını yaptırmaktır. Ama henüz aşı ülkemizde bulunmadığından diğer koruyucu tedbirler daha büyük önem taşıyor. Bundan başka tek risk, domuz gribi bulaşma riski olmayıp pek çok enfeksiyon hastalığı da benzer yollarla bulaşmaktadır. Bu yüzden domuz gribi aşısı yaptırmış olsak da genel korunma tedbirlerinden vazgeçmemiz söz konusu değildir. Alınacak genel tedbirlerin en önemlileri şunlardır:

Ellerinizi, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra su ve sabun ile sık sık yıkayın.
Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Kullandığınız mendili çöpe atın.
Öksürdükten veya hapşırdıktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile el sıkıştıktan sonra, elinizi yıkayıncaya kadar; gözünüze, burnunuza veya ağzınıza sürmeyin. Virüs bu yolla bulaşabilmektedir.
Eğer kağıt mendiliniz yoksa veya çıkarıp kullanmaya fırsat bulamadıysanız, öksürürken veya hapşırırken ağzınızı elinizle kapatın ve hemen ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın.
Hasta kişilere yakın temastan sakının. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullanın, temas sonrası hemen ellerinizi su ve sabun ile yıkayın.
Grip belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye başvurun.
Eğer hasta iseniz evde kalın ve diğer kişilerle temasınızı sınırlandırın.

Ellerin su ve sabun ile yıkanması mikroplardan korunmanın en etkili, en ucuz ve en kolay yoludur. Ancak etkili olabilmesi için en az yarım dakika süreyle ve parmak araları da dahil olmak üzere her yerin iyice yıkanması gerekmektedir. Su ve sabun yerine alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir.

DOMUZ GRİBİNE KARŞI SEYAHAT ÖNERİLERİ
Seyahat planınızı yeniden gözden geçirin, hastalığın yaygın olarak görüldüğü bir ülkeye seyahat edecekseniz, seyahatinizi aşı yaptırana kadar erteleyiniz.
Seyahatinizi ertelemeniz söz konusu değilse, o zaman yukarıda belirtilen tedbirlere azami dikkat ve özeni gösterin.
Buna ek olarak yanınızda maske, eldiven, alkol bazlı el dezenfektanı ve kağıt mendil bulundurun.
Sağlık sigortanızın geçerlilik süresini ve gideceğiniz ülkede geçeli olup olmadığını kontrol edin.
Gittiğiniz ülkede bu konuda yapılan uyarıları takip edin ve yapılacak tavsiyelere uyun.

AŞI YAKINDA TÜRKİYE'DE(tartışılır?)
Dünyamızı tehdit etmeye devam eden, domuz gribine karşı artık koruyucu bir aşı geliştirilmiş bulunuyor. Ancak aşı henüz ülkemizde kullanıma sunulmuş değildir. Son günlerde dünya basınında bu yeni aşının yan etkileri ve güvenilirliği konusunda soru işaretleri olduğuna dair bazı spekülatif haberler yer almaktadır. Bununla ilgili olarak Dünya sağlık Örgütü tarafından bir açıklama yapılmış bulunuyor.

Bu açıklamaya göre; dünyada grip aşılarının yaklaşık 60 yıldır kullanıldığı belirtilmektedir Daha önceleri, bir aşının ruhsatlandırılması ve kullanıma sunulabilmesi için geçen sürenin tedricen daha uzun olduğu, buna karşılık günümüzde bilim ve teknolojideki ilerlemeler sayesinde bu aşamaların daha hızlı gerçekleştirildiği ifade edilmektedir.

Bilim ve teknolojideki bu gelişmelerin sonucunda yeni bir aşı geliştirilmesi, yeni geliştirilen aşının etkinlik ve güvenilirlik testlerinin tamamlanması ve kullanıma arz edilmesinin günümüzde daha kısa sürede başarılabildiği belirtilmiştir. Ayrıca domuz gribi aşısının tamamen yeni bir aşı olmadığı, sadece grip virüsünün farklı türleri ile hazırlanan bir aşı olduğu, bu yüzden sezonal grip aşıların hazırlanması ile ilgili bilgi ve tecrübelerden büyük ölçüde yararlanıldığı belirtilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasında; domuz gribi aşısının ruhsatlandırılması aşamasında etkinlik ve güvenilirliğin kanıtlanması için ihtiyaç duyulan tüm testlerin üretici firmalar tarafından, eksiksiz biçimde yapıldığı ve sonuçların belgelendiği bunların hiçbirinde bir esneklik gösterilmediği, ancak bu sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü’ne sunulduktan sonra aşı için ruhsat verildiği bildirilmiştir.

Şimdiye kadar kullanılan grip aşılarının bazı hafif yan etkilerinin yanında çok ender görülen ve kişisel faktörlere bağlı gelişen bazı ağır yan etkilerin olabildiği, bunların domuz gribi aşılarının kullanımı sırasında da görülebileceği ifade edilmektedir. Meydana gelecek yan etkilerin sıklığı ve ciddiyeti ile ilgili kesin bilgiler ancak aşının yaygın olarak kullanılması sonucunda ortaya çıkacaktır.

0
0
0
Yorum Yaz