12 09 2009

Hıfz Duası

Bir gün Hazreti Ali, Allah Rasûlü'ne gelip Kur'an'ı hâfızasında tutamamaktan yakınır; "Bu Kur'an göğsümden uçup gidiyor. Onu ezberimde tutamıyorum." der. Bunun üzerine Rasûl-ü Ekrem Efendimiz ona, "Cuma gecesinin son üçte birinde kalk; o, meleklerin şahit olduğu zamandır, onda yapılan dualar kabul edilir. Şayet o saatte kalkamazsan, gecenin evvelinde veya ortasında kalk ve dört rek'at namaz kıl. Birinci rek'atında Fatiha ile Yasin'i, ikinci rek'atında Fatiha ile Duhan'ı, üçüncü rek'atında Fatiha ile Secde suresini, dördüncü rek'atında ise Fatiha ile Mülk suresini oku. Tahiyyâtı bitirdiğin zaman Cenâb-ı Hakk'a güzelce hamd ü senâda bulun. Bana ve diğer peygamberlere de salavât getir. Erkek-kadın bütün mü'minler için Allah'tan mağfiret dile. Bu okuduklarının akabinde de şu duayı söyle!" buyurur ve kitaplarda "Hıfz duası" adıyla yer alan duayı tekrar etmesini ister. (Bu dua, "Kur'an'ı hıfz etme namazı ve duası" başlığı altında Mealli Dua Mecmuası'nın 87. sayfasında da mevcuttur.)

 

Hazreti Ali (kerremallahu vechehu) tarif edildiği üzere bunu beş veya yedi gece yapar ve Allah Rasûlü'ne gelip şöyle der: "Ya Rasûlallah! Ben daha önceleri dört-beş ayeti bile ezberleyemiyordum. Fakat şimdi kırk ayet kadar ezberleyebiliyorum. Onu okuduğumda da sanki Allah'ın kitabı gözümün önündeymiş gibi oluyor. Yine önceleri bir hadisi duyup tekrar ettiğimde tam ezberleyemezdim. Fakat, şimdi hadisleri işitip onları rivayet ettiğimde bir harf bile kaçırmıyorum." (Tirmizî, Daavât, 114)

 

 

Dua;

 

·       "Hamd, Âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur." "Hamd olsun o Allah'a ki, gökleri ve yeri yarattı, karanlıkları ve aydınlığı var etti."

 

·       "O Allah'a hamd olsun ki,kulu Hz.Muhammed(sav)'e Kitab'i indirdi. "Allah'ı tesbih ederim,hamd Ona mahsustur. Allah'tan baska ilâh yoktur, Allah büyüktür. Havi ve kuvvet yüce ve azim olan Allah'ın (elinde)dir. Allah, bütün kusurlardan münezzehtir. Ona (kendine mahsus hamdiyle) hamd ederim. Azim olan Allah, bütün eksikliklerden münezzehtir.

 

·       Allahim, Efendimiz Hz Muhammed'e ve Onun âline Allah'in kemâlâti adedince ve kemaline yarasir sekilde salât-ü selâm et ve bereket ver.

 

·       Allah'ım, Hz.Muhammed'e ve Hz.Muhammed'in ailesine,Hz. Ibrahim'e ve Hz. Ibrahim'in ailesine salât ettigin gibi salât et.Hz. Ibrahim'e ve Hz.Ibrahim'in ailesine bereket ihsan ettigin gibi, Hz.Muhammed'e ve Hz.Muhammed'in ailesine de bereket ihsan et.Süphesiz Sen,her bakimdan hamde lâyik ve sâni yüce olansin.

 

·       Allahim,Efendimiz Hz.Muhammed'e ve Onun sair nebî ve mürselîn kardesleri üzerine,Allah-ü Tealâ'nin mülkü bakî kaldigi müddetçe, mahlûkatinin adedi, Zâtının rizasi, Arsinin agirligi ve kelimelerinin mürekkebi adedince salât-ü selâm et ve bereket ver.

 

·       "Rabbimiz, bizi ve bizden önce inanan kardeslerimizi bagisla, kalblerimizde inananlara karsi bir kin bırakma. Rabbimiz, Sen çok sefkatli ve çok merhametlisin."

 

·       Allahim,beni yasattigin müddetçe ebedî olarak ma'siyetleri terk etme hususunda bana merhamet et, beni ilgilendirmeyen seylerin altina girmekten beni esirge, Seni benden razi edecek seylere karsi güzel bakmayi bana ihsan et.Semâvât ve arzi yoktan yaratan, celâl, ikram ve daimî izzet sahibi Allahim.

 

·       Yâ Allah, yâ Rahman, Senden, celâlin ve yüzünün nuru hürmetine, bana ögrettigin gibi kalbimi kitabinin hifzi ile sürekli irtibatlandirmani ve benden Seni razi edecek sekilde onu okumakla beni riziklandirmani isterim. Gökleri ve yeri yoktan yaratan, celâl, ikram ve daimî izzet sahibi Allahim.

 

·       Yâ Allah, yâ Rahman, Senden, celâlin ve yüzünün nuru hürmetine, kitabinla gözümü nurlandirmani,lisanimi çözmeni, kalbimi ferahlandırmanı, sinemi açmani ve bedenime amel ettirmeni isterim. Çünkü hakta bana Senden baska yardim edecek yoktur. Onu da ancak Sen verirsin. Havi ve kuvvet sadece yüce ve azîm Allah'in elindedir.

0
0
0
Yorum Yaz