19 09 2008

Kaya tuzunun sağlığa olumlu etkisi

  Kaya tuzu üretiminin önemli merkezlerinden biri olan Çankırı’da iki firma tarafından üretilen tuz lambaları, yurt genelinde satışa sunulmaya başlandı. Lamba üreticilerinden Cihat Alparslan Yavuz, kaya tuzunun doğal iyonlaştırıcı olduğunu, bulunduğu ortamdaki havanın kalitesini artırdığını söyledi.

Tuz lambasının tıbbi bir cihaz olmamasına rağmen, yorgunluk, stres, astım nöbetleri, bronşit, baş ağrısı, çeşitli cilt rahatsızlığı ve alerjilerin tedavisinde etkili olduğunun bilimsel çalışmalarla ortaya konulduğunu kaydeden Yavuz, lambanın havadaki nemi emerek, evlerde sağlıklı bir ortam oluşturduğunu belirtti.


Tansiyon rahatsızlığı ile psikolojik sorunları olan hastalar üzerinde de olumlu etkileri olduğunu ifade edilen lambaya ilginin yoğun olduğunu kaydeden Yavuz, şöyle dedi:

“Bilimsel araştırmalar, kristal tuz lambalarının eksi iyonları yüzde 300’e kadar arttırabileceğini kanıtlamıştır. California Üniversitesinde yapılan çalışmalarda, çok küçük miktardaki eksi iyonların bile havadaki bakterileri öldürebileceği ortaya konulmuştur. Bu çalışmalar ışığında ürettiğimiz lambalar, şimdiden çok büyük ilgi gördü. Biz firma olarak, 3 yıldaki satış hedeflerimize, 4 ay içinde ulaştık.”


HASTALARI VE ÇOCUKLARI SAKİNLEŞTİRİYOR

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanım Halilova, kaya tuzlarının uzun yıllardan beri dünyanın birçok yerinde insanların tedavisinde kullanıldığını söyledi. Kent merkezleri ve evlerdeki elektrik iletim hatları, radyo televizyon vericileri, baz istasyonları, uydu sistemleri, televizyon, bilgisayar, cep telefonu ve klima gibi birçok cihaz ile çeşitli zararlı gazlar ve sigara dumanının solunan havanın kalitesini bozarak, artı iyonlar yüklediğini vurgulayan bu iyonların nefes alırken akciğerlerin derinliklerine girdiğini söyledi. Doç. Dr. Halilova, şöyle dedi:

“Vücudun direncini olumsuz etkileyen artı iyonlar, insanların bağışıklık sistemini zayıflatarak, yorgunluk hissi vermektedir. Zaman içinde etkisini artıran artı iyonlar, kişilerde konsantrasyon kaybı, endişe, migren ve uykusuzluk gibi psikolojik rahatsızlıklarla ortaya çıkarken, astım ve benzeri her türlü solunum problemine yol açabilmektedir.”


Kristal kaya tuzu lambasının, havadaki artı iyonları nötr hale getirdiğini, toz, polen, bakterileri ve kötü kokuları içine hapsettiğini bildiren Doç. Dr. Halilova, lambanın özellikle hastalar ve çocuklar üzerinde sakinleştirici etkisi bulunduğunu söyledi.


Doç. Dr. Halilova, lambanın büyüklüğüne göre etkisinin de artacağını, kullanıldığı ortamda musiki dinlenilmesinin, kişilerin ruhsal olarak dinlenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.  

  sizler de bir tuz lambası sahibi olmak istiyorsanız buyrun...

TEL: 0376-212 48 87   0542-484 18 18   0538-893 54 68  FAKS:  0376-212 89 28
      ürünleri sanal mağaza www.tuzlambaci.com'dan alabilirsiniz
                                 acemtuzlamba@hotmail.com  
                            
                                  acemtuzlamba@mynet.com 


Bir başka üretici firma daha:

Eğer siz de bir tuz lambasına sahip olmak istiyorum diyorsanız buyrun lütfen...

 

0
0
0
Yorum Yaz