24 12 2011

Siyasetin palyaçosu Valeira Boyer

Siyasetin palyaçosu Valeira Boyer |  görsel 1

BABASI CEZAYİR DOĞUMLU

Meclise 2007 yılında giren Valerie Boyer'in babası Cezayir, annesi Tunus doğumlu. Kendisiyse 1962 yılında Fransa da dünyaya geldi. 

Fransa’nın Cezayir katliamı

Cezayir, Fransa için oldukça değerli bir topraktı. 19. yüzyıla kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan Cezayir toprakları 1830 yılında Fransa topraklarına katıldı ve 132 yıl boyunca Fransa’nın sömürgesi olarak kaldı.

1954 yılından 1962 yılına kadar devam eden bağımsızlık mücadelesi esnasında, Cezayir ayaklanmasını bastırmak için 1.5 milyon insanı katleden Fransız yönetimi bu uygulaması sırasında yalnız değildi. Dünyadaki her türlü İslami hareketi kendisine yönelik bir tehdit sayan İsrail yönetimi, Cezayir ayaklanmasını bastırması için Fransızlara büyük destek vermişti.

Dönemin La Croix dergisi muhabirlerinden Jacques Duquesne işgenceler hakkında bakın ne yazıyor: “İşkence ve insanların kaybolması sorunları zihinleri devamlı bir şekilde meşgul etmekteydi. Erkekler, bazen de kadınlar tutuklanıyor ve daha sonra kendilerinden hiç haber alınamıyordu. Cesetlerinin taş bağlanarak denize atıldığı biliniyordu. Sayılarının genellikle 3 bini bulduğu ileri sürülüyordu ama Cezayir belediye başkanı Jacques Chevallier, 5 bin gibi bir rakamdan söz açmıştı. Fransız askerlerin baskı ve sindirme yöntemlerine ırza saldırı ve köyleri ortadan kaldırma uygulamalar da dahildi. Bir askerin anlattığına göre hastabakıcı olarak görev yaptığı birliğinde hemen hemen her sabah gece boyunca işkence gören kişileri tedavi ediyordu. Hemen hemen her yerde en çok uygulanan işkence şekli ise bazen kadınların cinsel organları da dahil olmak üzere vücudun her yerine elektrotlar yerleştirilerek cereyan vermekti. Diğer işkence yöntemleri ise insanı yok etme amacını taşıyordu. Kurbanın ya hortumla ağzının içine su sıkılıyor, ya tırnakları sökülüyor, ya başı su dolu küvete daldırılıyor yada ayakları zorlukla yere değecek şekilde saatlerce bileklerinden asılı tutulması sağlanıyordu. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Plandöken, Ankara'da bir marketteki Fransız ürünlerini raflardan indirdi.Söz konusu tasarıyı kabul edenlerin, Türkiye'nin büyümesini hazmedemeyenler olduğunu savunan Palandöken, gereken örgütlenmeyi yaparak, Fransızların, Türkiye'deki pazarlarını tıkayacaklarını sözlerine ekledi.

 Sarkozy'nin dedesi Osmanlı'ya sığındı'Başbakan Erdoğan, Fransa lideri Sarkozy’ye Cezayirlilerin fırınlarda yakıldığını hatırlatarak, “Bunu bilmiyorsan babana sor” dedi Ayrıca Sarkozy'nin İspanya'da engizisyondan dedesinin Osmanlı'ya sığındığını da hatırlattı 

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’in, kendi aile tarihine de baksa, Fransa’nın tarihine de baksa, Türkiye’nin yardımından, dayanışmasından, dostluğundan başka hiç ama hiçbir şey göremeyeceğini vurgulayan Erdoğan, ancak maalesef Sarkozy’in art  niyetle, önyargıyla ve oy hırsıyla baktığını ve görmesi gerekenleri görmekten aciz kaldığını belirtti.

0
0
0
Yorum Yaz