24 05 2008

Tiroid kanseri ve dereotu kürü

Tiroidin 3 temel hastalığı vardır: guatr, tiroid iltihabı (tiroidit) ve tiroid kanseri.

Tiroid krizi, zehirli guatrda, yüksek hormonların kontrolden çıkması ile seyreden çok ağır bir durumdur. Yaşlı hastalarda ölüm oranı %25’e kadar yükselebilir. Acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Böyle bir durumda hasta, hastaneye yatırılıp tedavi edilir. 40 derece ve üstünde ateş,kalp çarpıntısının çok şiddetli olması, ishal ve kusma, ateş basması hissi, algılama bozuklukları bu krizin haberci ve belirtileri arasındadır.

Tiroid nodülünün fonksiyonu en kesin olarak sintigrafi ile değerlendirilir. Nodül fonksiyon değerlendirilmesinde ultrasonografi veya doplerin yeri yoktur. Ayrıca, Dopler, nodülün kanser olup olmadığını ortaya çıkarmak için de kullanılmaz. Dopler, tiroid hastalıklarında kullanılan standart bir yöntem değildir. Bu nedenle maliyeti artırmasından dolayı tavsiye etmiyoruz.

 

http://www.esselam.net/harunyahya/bilim/insanmucizesi/181.jpg


2004 yılı sonunda yayınlanan son araştırmalar, gerek zehirli guatrda gerekse diğer bir çok guatr türünde beyin kan akımında bozukluklar görülebildiği, bu nedenle de bu hastalarda sık görülen algılama ve duygulanım bozukluğu yaratıp depresyon, yanlış algılama, agresif davranışlar, panik atak gibi psikolojik şikayetlere neden olduğunu göstermiştir.

Kandaki tiroid hormonu düşük olduğu zaman, diğer şikayetlerin yanında hastaların kolestrol düzeyleri de yükselir. Bu hastalarda kolestrol düşürücü ilaçlar genellikle tam olarak cevap vermez. Bu nedenle, kolestrolü yüksek hastalarda tiroid fonksiyon testlerinin en değerlisi olan TSH ölçümleri yapılmalıdır. Bu hastalarda, yetersiz tiroid hormonunu yerine koymak yüksek kolestrolün düşmesi için yeterli olabilmektedir.

Ayrıca, tiroid hormon yetersizliği olan hastalarda kandaki prolaktin (kadınlardaki meme ve emzirme hormonu) düzeyi yükselebilmektedir. Hatta aynı hastalarda bu prolaktin yüksekliğine ilaveten MR ve tomografide aynı "prolaktin salgılayan hipofiz tümörleri"ndeki gibi hipofiz büyümesi de görülebilmektedir. Bu hastalarda tiroid yetmezliğinin gözden kaçırılması sonucunda "agresif prolaktin fazlalığı tedavisi" ve hatta "hipofiz ameliyatı" uygulanabilmektedir. Halbuki asıl hastalık olan tiroid hormon yetmezliği tedavi edilmeden bu agresif tedavilerle sorunu çözmek mümkün değildir.

Yapılacak tetkiklerden sonra teşhisin doğrulanmasını takiben eksik olan tiroid hormonunu vererek çok hızlı iyileşme sağlamak mümkündür. Burada en önemli nokta yeterli hormonun verilmesi ve “ince ayarın” yapılmasıdır. Bu hastalar ömür boyunca ilaç kullanmak zorundadır. Tedavide kullanılan Tiroid hormonunun standart dozu yoktur. Bu nedenle her hastada yapılacak ölçüm ve takiplerle gerçek ve doğru idame dozu bulunmalıdır.

Guatr’da kalıtım (ailesel geçiş) etkilidir, ancak gerek guatrda gerekse diğer hastalıklarda çevresel faktörlerle desteklenmediği sürece ailesel geçiş her zaman hastalık ortaya çıkarmayabilir.

Guatrlı hastaların geçmişi incelendiğinde yüksek dozlu ani stres sık rastlanılan bir durumdur. Zehirli guatrda ve Hashimato hastalığında strese maruz kalmak sık olarak karşımıza çıkar. İş kaybı, ailede ve çevredeki ani ölümler, evlilik sorunları bu stresler arasında sayılabilir. Savaş bölgelerinde, savaş sonrasında guatr çok sık görülen hastalıklardandır.Tiroid bezesinin tüm hastalıkları kadınlarda sık görülür

Soğuk nodül ciddi bir hastalık olup özellikle erkeklerde görülmesi durumunda enerjik tıbbi yaklaşım gerektirir. Tiroiddeki nodülün diğer organlardaki kitlelerden hiç bir farkı yoktur. Her organdaki kitle ciddiye alınıp kanser olmadığı anlaşılana kadar ayrıntılı bir şekilde incelenmeli, sonra da tedavi edilmelidir. Kan hormon, antikor, ultrasonografi, sintigrafi ve her nodüle ince iğne biyopsisi yapılmadan  'Benim tiroidimde bir kaç nodül var ama zararsız' şeklindeki açıklamalar hastaların kendini aldatmasından başka bir şey değildir.

 

Tiroid hastalıklarının yeterli ve doğru tedavisi için hastaların eğitimi çok önemlidir. Amerikan Tiroid Birliği (ATA) ve Türkiye'de kurulmuş bulunan Guatr ve Tiroid Kanseri Derneği bu konuya özel bir önem vermektedir, çünkü tiroit hastalıkları çok uzun yıllar süren (kronik) özellikli hastalıklardır.

Kendisinde ve bir yakınında guatr, nodül, tiroid iltihabı, tiroidit, haşimato hastalığı, troid kanseri, troit yetmezliği,zehirli guvatr gibi bir tiroit hastalığı olanlar için Türkçe dilinde hazırlanmış bu sitede bir çok sorunuza yanıt bulacaksınız.

Devamını okuyun...


http://www.bitkiseltedaviyontemleri.com/sifali_bitkiler/bitki_sozlugu/D/dereotu.jpg
İbrahim Adnan Saraçoğlu dereotu ile tiroid hastalarının tedavi edilebileceğini söyledi.dereotu kürü ile tiroid sorunu olan hastalar nasıl tedavi olacak ?işte cevapları…

Triod hormonlarının çok çalışması kadar az çalışmasıda sağlık açısından ciddi problemdir. Bitkilerle hastalıkların tedavisi üzerine çalışmalar yapan Dr İbrahim Saraçoğlu Troid hastaları için mucize bir çözüm bulduğunu ve hatta heyecandan günlerce uymadığını söylüyor.Tiroidin hızlı ya da az çalışması durumunda dereotu çok etkilidir.

3 ay boyunca bir yemek kaşığı dereotu sabah, öğle ve akşam öğünlerinden 15 dakika önce tüketilecek. Bu konuda 5 ay sonra ilaçlarını bırakan hastaların oranı yüzde 90’dır.

Dereotunun bir diğer yararı ise zayıflamaya yardımcı olması. Sofraya oturmadan 15 dakika önce bir yemek kaşığı dereotu yerseniz sofradan daha erken kalkarsınız. 10 dakika sonra tokluk hissi artacaktır. Daha az yemek yersiniz. Diyet yapanların özellikle yemesi gerekir. Açlık duygusuna fren yaptıran dereotudur. Hatta yemek arasında da yiyebilirsiniz. İştahınızın yavaş yavaş kalktığını görürsünüz. Göreceksiniz ki iştahınız daha erken kapanacak ve doygunluk duygunuz daha erken gelecektir.

internetten alıntı haber

UYARI:Buradaki bilgiler tavsiye olup tedavi amaçlı değildir. sadece bilgilendirme amacı güdülmüştür. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışın.

4566
0
0
Yorum Yaz